ROCKVAL
 
 
ÚVOD
FOTO
TÁBOR
TEXTY
CESTY
 
 

Jesenický průvodce- trasa č.1

Trasa č.1 - Přes Chocholík na Háj u Šumperka
Zpět
Délka: 11,5 km (z Bludovské ulice)
Charakteristika: Nenáročná trasa po okolí Šumperka s výstupem k rozhledně Na Háji.
Profil cesty
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
(kliknutím na číslo zobrazíte ukazatel zakreslený v profilu)

Zajímavá místa
Zámeček
Na křížku
Rozhledna Háj
Kostelíček Božího těla
Pramen vody
Rozhledna zevnitř
Zpět

Ze Šumperka vyrazíme po modré turistické značce vedoucí od železničního nádraží přes Hlavní třídu, náměstí Republiky až na ulici Bludovská. Bludovskou ulicí, stále po modré značce, projdeme zahrádkářskou oblastí, kde asfaltová silnice přechází na kamenitou cestu lehce stoupající mezi poli. Cesta vede nejdříve remízkem do mírného kopce a poté klesá k třešňové aleji, která zase mírně stoupá až k zemědělské usedlosti Na zámečku.

Tady se kamenitá polní cesta znovu napojuje na asfaltovou silnici. Po této silnici pokračuje modrá značka. Asi po 200 metrech dojdeme k rozcestníku Zámeček, kde uhýbáme vpravo na hliněnou lesní cestu. Tady se k modré značce připojuje i značka zelená. Po 100 metrech se turistické značky rozcházejí a my pokračujeme dále po zelené. Cesta prudce stoupá až nás dovede k dnes již neznatelným rozvalinám tvrze Hradisko. Odtud trasa klesá, až nás zelené značení dovede na větší kamenitou cestu. Tudy pokračujeme dále na lesní křižovatku, kde zelená značka uhýbá vpravo.

Začneme stoupat travnatou cestou k mýtině, kde značka odbočí z lesní cesty vlevo a asi po 100 metrech vystoupáme na vrchol Chocholík. Zde se nám za dobrého počasí naskýtá pohled na město Šumperk a za ním hlavní Jesenický masiv.

Z Chocholíku pokračujeme stále po zelené značce, která nás vede dolů z kopce do sedla U Červeného kříže. Tady se setkává několik turistických značek, ale my pokračujeme dále po zeleném značení směrem na vrchol Háj. Cesta vedoucí lesem prudce stoupá a po půl kilometru nás dovede k rozhledně na Háji. Za dobrého počasí bývá rozhledna otevřena a je z ní pěkný výhled na všechny světové strany.

Z Háje se držíme stále zelené značky, která klesá po větší kamenité cestě a po 50 metrech uhýbá vlevo od cesty do lesa. Po dalších 30 metrech se od nás odpojí souběžně vedoucí červené psaníčko a my pokračujeme dále už jen po zelené. Po delším klesání vyjdeme na asfaltovou cestu. Odtud už je to po značce jen pár desítek metrů ke kostelíčku Božího těla. U kostelíka si můžeme prohlédnout křížovou cestu a také tu najdeme kapličku s pramenem pitné vody. Je to významné poutní místo a rozhodně stojí za to si tu chvíli odpočinout .

Trasa dále pokračuje od rozcestníku U kostelíčka a to po žluté turistické značce směr Šumperk. Kamenitá lesní cesta mírně stoupá a klesá až dosahuje sedla U Červeného kříže. Ze sedla, kde jsme procházeli již směrem na Háj, se tentokrát držíme žluté turistické značky, která klesá lesní cestou až na louky nad Šumperkem. Odtud se stále držíme žluté turistické značky a podél listnatého remízku dojdeme až na Bludovskou ulici, kde se napojí značka modrá a jdou společně až na vlakové nádraží Šumperk.

Zpět
 
 
 
     
 
TOPlist