ROCKVAL
 
 
ÚVOD
FOTO
TÁBOR
TEXTY
CESTY
 
 

Jesenický průvodce- trasa č.2

Trasa č.2 - Městské skály u Šumperka
Zpět
Délka: 10 km
Charakteristika: Jednoduchý okruh přes vrchol Městských skal s dalekými výhledy do okolí města Šumperka.
Profil cesty
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
(kliknutím na číslo zobrazíte ukazatel zakreslený v profilu)

Zajímavá místa
Koliba
Na Nových domkách
V lomu
Vrchol
Městské skály
Voštinky
Studánka
Zpět

Od železničního nádraží nás vede skrze město zelená turistická značka až k rozcestníku Šumperk- učňovská škola. Na toto místo nás doveze také městská autobusová doprava. Vydáme se dále po zeleném značení podél učňovské školy. Za budovou školy zahneme vpravo na boční menší silnici a pokračujeme po zelené. Asfaltová silnice vstupuje do lesa a stoupá až k místu, kde z ní zelená značka odbočí vlevo a dále pokračuje po hliněné cestě. Touto cestou, vedoucí půl kilometru takřka po rovině, se dostaneme až k chatě Koliba. Uvnitř chaty i před ní je možnost posezení s možností občerstvení.

Z Koliby se dále držíme zelené značky, která nás lesní cestou dovede na rozcestí U Nových domků, kde se před námi otevře pohled na hlavní hřeben Jeseníků a jeho nejvyšší vrchol Praděd. Od tohoto rozcestí se vydáme vlevo, po souběžně vedoucím značení modré a zelené, směrem na Městské skály. Z asfaltové silnice, na které se nacházíme, po 50 metrech od rozcestí zahneme vpravo a vejdeme do lesa a pokračujeme až na rozcestník Tulinka. My se stále držíme směru na Městské skály.

Zelené a modré značení nás vede po lesní kamenité cestě až k rozcestí Pod lomem a pokračujeme mírným stoupáním už jen po zelené. Po delší cestě lesem narazíme na malou odbočku k lomu, která je značená žlutě. Do lomu je to asi 100 metrů a stojí za to tam alespoň nakouknout. Od lomu jdeme dále do kopce po zelené až na rozcestí Nad lomem a odtud stále směrem na Městské skály. Cesta vede úbočím kopce a lehce stoupá. Téměř celou dobu máme pěkný výhled na jesenické hřebeny.

Nakonec asi po kilometru cesta vchází do lesa a zelená značka uhýbá do prudkého stoupání, které nás vyvede na hřeben vedoucí stále po téže značce až na Městské skály. Na vrcholu Městských skal je vybudována dřevěná vyhlídka, odkud pod sebou vidíme jak údolí od Rapotína až po Sobotín, tak i na straně druhé Bratrušov , Šumperk a za ním vrcholy Háj s Chocholíkem. V dálce se nám také rýsuje Praděd a okolní jesenické vrchy. Městské skály jsou velmi často vyhledávány místními horolezci, jelikož nabízí řadu jištěných cest. My pokračujeme dál po zeleném turistickém značení na rozcestí Nad skálami.

Cestou míjíme různorodé skalní útvary, až nakonec klesáme mírně lesem po hliněné cestě k rozcestníku. Tady se nám značení kříží a my uhýbáme vlevo na žlutou směrem na Tulinku. Jdeme po kamenité cestě bez výraznějších převýšení až k místu kde cesta začíná klesat. V tomto místě narazíme po pravé straně na odbočku značenou žlutým trojúhelníkem. Dáme-li se touto cestou tak asi po 200 metrech dojdeme ke skalnímu útvaru Voštinky, který z vrcholu nabízí pěkný výhled zpět na Městské skály. Vrátíme se na žlutou značku a pokračujeme lesní kamenitou cestou, která se ubírá k rozcestí Nad lomem. Zde se napojí zelená značka a dovede nás zpět na Tulinku.

Dále od rozcestí pokračujeme stále po velké cestě, kterou jsme přišli, nebo po lesní pěšině vedoucí stejným směrem. Obě tyto cesty se setkávají na velké asfaltové silnici, která prochází kaštanovou alejí na Reisovu ulici, ke stanici městské hromadné dopravy.

Zpět
 
 
 
     
 
TOPlist