ROCKVAL
 
 
ÚVOD
FOTO
TÁBOR
TEXTY
CESTY
 
 

Jesenický průvodce- trasa č.3

Trasa č.3 - Cesta přes Mariánský kopec na Svatou trojici
Zpět
Délka: 20 km
Charakteristika: Delší nenáročná trasa přes významná poutní místa na Mariánském kopci a Svaté Trojici.
Profil cesty
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
(kliknutím na číslo zobrazíte ukazatel zakreslený v profilu)

Zajímavá místa
Bunkry
Válečné muzeum
Křížová cesta
Mariánský kopec
Svatá trojice
Svatá troj. zevnitř
Počátky-obora

Mapa
Zpět

Výchozím místem této trasy je vlaková zastávka Prostřední Lipka, ležící na trati Hanušovice - Letohrad. Od nádraží vycházíme po červené turistické značce přicházející po silnici a vydáme se po ní směr Králíky. Cestou mimo jiné míjíme vojenské muzeum.

Po značce přicházíme do nedalekého města Králíky, kde velkou ulicí vystoupáme na náměstí. Uprostřed stojí kašna, vedle níž je umístěna informační tabule a nad ní turistický ukazatel. Dále vyrážíme směrem na Svatou Trojici po žluté značce, která vede rohem náměstí ve směru ukazatele a po překonání hlavní silnice nás přivede k vstupní bráně křížové cesty na Mariánský kopec. Křížová cesta je lemována lipovou alejí a po prudkém stoupání kolem řady kapliček končí u vstupní brány kláštera.

My obcházíme obvodní zeď vlevo k bočním vstupním dveřím, kterými máme možnost vstoupit do barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Jeho historie sahá do roku 1696, kdy jej začal budovat řád servitů. Roku 1846 klášter i s kostelem vyhořel, ale byl znovu renomován a dnes je zde charitní domov řádových sester. Kostel je přístupný veřejnosti denně mezi 9:00 až 16:00 hodinou a pravidelně v nedělích před a po 15.8. se zde koná pouť.

Z Mariánského kopce pokračujeme po žlutém značení asfaltovou silnicí k rozcestí Na Hedeči. Tady přejdeme hlavní silnici a stále se držíme žlutého značení, které nás vede mírně do kopce po silničce mezi pastvinami až na rozcestí Horní Orlice. Po staré kamenité cestě, vedoucí nejdříve javorovou alejí mezi loukami, vcházíme do lesa a cesta přechází v lesní pěšinu. Touto pěšinou vystoupáme na kamenitou silnici, po níž zahneme vlevo a dojdeme tak k rozcestí Polesí Jeřáb. Značení od silnice odbočí doprava a my jdeme po něm velkou hliněnou cestou až do míst, kde se nám kopec láme a značka schází dolů z kopce na Svatou Trojici. Zde stojí mariánská poutní kaple z roku 1898 a také se tu koná pouť každoročně v neděli po svatodušních svátcích. Nedaleko odtud po modré značce je radioaktivní Rudolfův pramen s pitnou vodou.

My však ze Svaté Trojice projdeme křížovou cestou a dále pokračujeme po červené značce směrem na Hanušovice. U chaty Wolfky přejdeme asfaltovou silnici a vydáme se lesní pěšinou, která nás přivede na rozcestí U Severomoravské chaty. Tady dáme pozor, jelikož červená značka se stáčí vpravo po silnici, ale po pár metrech znovu uhýbá vpravo a prudce klesá lesem až na rozcestí Pod Pohořelcem. Zde křížíme kamenitou silnici a vcházíme znovu do lesa. Trasa se klikatí a podél potoka schází k mýtině, podél které stoupáme a překonáváme hranu hřebene až začneme znovu klesat. Jelikož v lese je řada křižovatek, je dobré mít se na pozoru, kudy nám jde červená značka, po níž dorazíme na rozcestník Počátky.

Odtud značka vede po silnici kolem plotu obory. Silnice klesá na rozcestí Pod Vršavou, kde se nám dělí a my můžeme pokračovat po červené do Hanušovic anebo kratší variantou po zelené značce přes penzion Zámeček na vlakovou stanici Vlaské a vlakem pak do Hanušovic. Z Hanušovic nám jede přímý vlak do Šumperka.

Zpět
 
 
 
     
 
TOPlist