ROCKVAL
 
 
ÚVOD
FOTO
TÁBOR
TEXTY
CESTY
 
 

R O C K V A L

sekce_1 Vybavení na focení sekce_2 Moje oblečení atd. sekce_3 Moje výrobky
č
Značka
Model
kino
digi
auto
SLR
Komentář
1
Olympus
TRIP XB3
x
 
x
 
klasickej jednoduchej automat s dvěma tlačítky..spoušt a samospoušt
2
Zenit
11
x
 
 
x
stará ruská zrcadlovka s pevným ohniskem oběktivu 50mm.manual+externí expozimetr
3
Petra
XX
x
 
 
x
klasická zrcadlovka typu praktika s pevným ohniskem oběktivu 50mm.interní ezpozimetr..napájení
4
Minolta
500si
x
 
 
x
SLR nižžší třídy, komplet manual i automat..objektiv zoom 28-80/3,5-5,6..nic moc
5
Pentax
Espio 928
x
 
x
 
automat vyšší třídy,korekce expozice + - 3ev,zoom 28-90..kreativní režimy,panorama..
6
Minolta
505si
x
 
 
x
SLR střední třídy,komplet manual i automat..objektiv zoom 28-80/3,5-5,6 70-300 4,5-6,3
7
Minolta
Dynax 5
x
 
 
x
SLR vyšší třídy komplet manual i automat..objektivy origos od minolty 28-80.
8
Nikon
Coolpix 995
 
x
x
 
Digiautomat zajimave provedený(otočný) 3,2Mp 3x optický zoom manual i automat
9
Zenit
12xp
x
 
 
x
stará ruská zrcadlovka s pevným ohniskem objektivu 50mm.manuál+interní expozimetr
10
Nikon
F80
x
 
 
x
SLR vyšší třídy komplet manual i automat..objektiv Nikkor 24-120 3,5- 5,6
11
Canon
D 10
 
x
 
x
DSLR..vysoká třída..zrcadlovka se vším všudy 6Mp
12
Olympus
E10
 
x
 
x
DSLR.poloprofi zrcadlovka 4Mp, velmi pohodlná a rychlá
13
Olympus
UZ 720
 
x
x
 
digiautomat s ultrazoomen 8x, 3Mp, elektronický hledaček,hezké barvy.objektiv f2,8
14
Canon
A85
 
x
x
 
digiautomat 3xoptický zoom, 4Mp,9atofokus,metrix..objektiv f2,8
15
BenQ
DC1500
 
x
x
 
ani ne tak foták jako spíše malá 1,3Mp digi kamera s nemožnym ovládáním
16
Canon
D 20
 
x
 
x
profesionální digitální zrcadlovka 8Mp se vším všudy obje..70-200
17
FUJI
S5500
 
x
x
 
poloprofesionalni 4Mp elektronicka zrcadlovka 10x opt zoom..
18
NIkon
F90
x
 
 
x
profesionální kinofilmová zrcadlovka,velmi rychlá.. Objektiv 24-80 makro D, 70-300 D
19
Minolta
Z10
 
x
x
 
poloprofesionalni 4Mp elektronická zrcadlovka 10x opt zoom..

Pokračování-Jak jsem začal fotit

Ten nadpis zní jak kdyby patřil nějaké veselé povídce od Šimka a Grossmana, ale není tomu tak a ani to není moc vtipný. Prostě jsme se doma jednou rozhodli, že chceme foták a tak jsme mi koupili jeden k narozeninám. Nevím přesně kdy to bylo, je to dost dávno, ale i na tu dobu to byl silně průměrný automatiský přístroj, který však na svou cenu 1450,- kč dělal docela ucházející snímky. Prostě a jednoduše stal jsem se fotografem.

Přestože jsem v té době o focení věděl prdlačku, našlo se dost lidí co mé automatové foto chválili. Do jisté míry to bylo tím, že byli na fotce oni, však našly se i opravdu zajímavé záběry.

Tak po dvou letech ustavičného focení různých akcí a výletů jsem dospěl k tomu že potřebuju lepší, lépe řečeno né automatickj fotopřístroj. Nelenil jsem a za ušetřené peníze na nové zimní boty jsem koupil v bazaru starou ruskou zrcadlovku Zenit 11. Zde nastal zlom v mé fotografické kariéře. Tento přístoj byl totální manuál s externím nepříliš přesným expozimetrem, za to velmi příjemnou optikou. Začala slavná éra ZENIT..teď jsem již za Zenitem. Tento přístoj se mnou procestoval českou republiku , ale i nejvyšší rumunské pohoří Fagaraš, což byla při jeho váze 1,5kg bez obalu značná oběť. Na pořízených fotografijích jsem však to usilí ocenil..

Postupem času jsem o zrcadlovkách obecně získal více informací a pochopil tak, že nejpomalejší čas 1/30 a nejrychlejší 1/500 není úplně to nejlepší. Proto jsem se začal zajímat o jiné přístroje. Bohužel jejich cena pro mě nebyla dosažitelná a tak jsem nikdy do osobního vlastnictví žádný oblíbený model Nikon, Canon, Minolta nezískal.

Kinofilmovou zrcadlovku jsem sice nezískal, za to se však postupem času prohloubily mé znalosti jak technické tak výtvarně fotografické (tento termín jsem právě vymyslel a znamená, že něco vím o kompozici, výřezu, světle a tmě). Často jsem fotil půjčenými fotoaparáty, což ze mě udělalo, co se ovládání týče, docela odborníka.

Nástupem digitální fotografie se však řada věcí změnila a i mě, doposud věčného zastánce kino, situace v mojí pěněžence po vyzvednutí 36 snímků ve Fotolabu, donutila přemýšlet nad výhodami a nevýhodami obou stran. Dočasně jsem problém řešil vyvoláváním fotografií v prodejnách Droxi..cca za 0,9 ha za snímek. To však nebylo řešení. Na digitální fotoaparát v kvalitě, se kterou bych se spokojil, jsem však stále pěníze neměl a tak jsem jen četl recence a prohlížel fotobazary.

V prosinci roku 2004, za mnou přišel kamarád Skřítek (to je přezdívka), že potřebuje fotopřístroj pro rodinku a jestli bych mu jej nemohl vybrat a za jeho peníze také nakopit. Souhlasil jsem a tak jsem se při koupi dostal do soutěže značky Canon (vybral jsem totiž Canon A85) a po necelé měsíci jsem soutěž i vyhrál. S touto fotografií :-) Soutěžilo se o procentuální slevu na zboží z ceny zboží zakoupeného a já vyhrál slevu 100%...hurá jo a taky tričko.-) V překladu to znamenalo, že jsem vyhrál ) stejný foták zadarmo. Nebylo to úplně to co jsem si vysnil, ale darovanému koni na zuby nekoukej a 4Mpx jsou taky dost. Tak začala má digitální léta, občas jsem je přerušil focením i na kinofilm, ale jen velmi výmečně, když to situace vyžadovala.

Po roce používání Canonu jsem silně přesvědčen, že standartním kinofilmům už odzvonilo, což pochopili i výrobci a ceny pekelně klesají.

U digitálního fotoaparátu se však nevyhnete grafické práci na Pc, tak ani já nejsem vyjímkou. Hodně věcí jsem už pochopil, ale pořád je co se učit. Na závěr bych chtěl říct,..napsat.., že jsem vždy chtěl umět pracovat ve fotokomoře s fotkami a pomocí Pc se mi to vpodstatě plní..takže Neodsuzujte úpravy digifotografií jen proto, že je to v PC..hlavně spíš koukejte jak se vám fotky líbí či nelíbí.CANON A85-kompaktní digitální fotoaparát
Rozlišení 4Mpx-2272*1704 umožňují poměrně kvalitní tisk až do formátu A4. další 1600*1200,1024*768....
Optický zoom 3x -5,4-16,2 mm (ekvivalent 35mm filmu: 35-105 mm)/ clona 2,8-5,6 max 8.
Rychlost závěrky 15s až 1/2000 po krocích..
Režimy závěrky P, Tv, Av, M plus kreativní režimy +speciální režimy
Režimy měření expoz. Bodové, plošné, metrix
Vyvážení bílé pět přednastavených hodnot s Auto plus jedno uživ. nastavení
Citlivost ISO Auto, 50, 100, 200, 400
Kompresní režimy JPEG -superfine, fine, normal
Režimy ostření devítibodový autofokus bez možnosti výběru ostř.bodu, středové ostření
Samospošť 2s, 10s
Snímků za vteřinu 1,5 snímku / s při plném rozlišení asi 7 až 8 snímků v jedné řadě
Video 640*480 / 30snímků/s , 320*240 / 30 snímků/s

Společně se zlepšenou ergonomií a modernizovaným stylem nabízí fotoaparát 1,8" LCD, 13 režimů fotografování (včetně režimu Speciální scéna se 6 volitelnými přednastavenými scénami), filmové klipy VGA se zvukem, 9bodové automatické zaostřování AiAF a tlačítko Tisk/sdílení s rozšířenou tiskovou funkčností. V širokém spektru příslušenství jsou širokoúhlý konvertor a telekonvertor, předsádka i vodotěsné pouzdro.

Zdokonalená jednoduchost13 režimů fotografování bylo rozšířeno o 6 přednastavení režimu "Speciální scéna", která pomáhají uživateli dosahovat vynikajících výsledků i v obtížných podmínkách fotografování. Jedná se o tato přednastavení - Pláž, Ohňostroj, Pod vodou, Listí, Sníh a Interiér.

Systém zaostřování byl zdokonalen na 9bodový AiAF - pro vždy ostré fotografie objektů mimo střed s automatickým zaostřováním. 3násobný optický zoom v kombinaci s digitálním zoomem dosahuje celkové 11násobné přiblížení, jemu odpovídající základní clonové číslo je f/2.8-4.8.

Účelový zabudovaný procesor DIGIC integruje všechny algoritmy zpracování obrazu do jednoho čipu, aby tak dosáhl rychlých časů zpracování a zápisu, minimální prodlevy závěrky, optimální definice obrazu a čisté a přirozené reprodukce barev za všech okolností. Vestavěný asistent fotografa - iSAPS - analyzuje faktory kompozice, jakými jsou nastavení zoomu a světelné podmínky, aby předpověděl typ zhotovované fotografie. Výsledkem je rychlejší automatické zaostřování, přesnější automatická expozice a dokonalejší automatické vyvážení bílé.

Filmy nyní ve VGA3minutový filmový režim se zvukem, úplné přehrávání a střih ve fotoaparátu byly doplněny o filmování v režimu VGA po dobu až 30 sekund. Přiměřený 1,8" LCD usnadňuje a zpříjemňuje přehrávání i prohlížení.

Zjednodušený tisk a načítání A85 je vybavena tlačítkem Canon Tisk/sdílení pro tisk a sdílení souborů jediným úkonem. Při připojení fotoaparátu přes kabel USB na libovolnou tiskárnu fotografií kompatibilní s PictBridge nebo Direct Print nebo počítač Windows se toto tlačítko rozsvítí světle modrou barvou jako indikace úspěšného připojení. Stisknutím rozsvíceného tlačítka se vyvolá tisk aktuálně zobrazovaného snímku (podle výchozího nastavení připojené tiskárny) nebo automatický přenos snímků do počítače . Fotoaparát přenese všechny snímky, všechny dosud nepřenesené snímky nebo všechny snímky označené pro přenos, a to v závislosti na uživatelském nastavení vybraném volbami pro nastavení fotoaparátu.

Rozšířené funkce přímého tisku. Při připojení na kompaktní tiskárnu fotografií Canon jsou rovněž podporovány funkce ID foto (ID photo) a Tisk filmu (Movie Print). Režim Tisk filmu rozdělí vybraný klip do stejných částí a vytiskne miniatury až 63 rovnoměrně rozprostřených políček na papír velikosti pohlednice (100 x 148 mm); je ideální pro rozfázování (zmrazení) akčních sekvencí. Funkce Tisk ID foto nahrazuje návštěvu fotoateliéru, protože je schopna vytisknout na jeden list několik trvanlivých identifikačních (ID) fotografií ve stylu pasových fotografií (s nastavitelnou šířkou a výškou).

Příslušenství: Velký výběr volitelného příslušenství rozšiřuje univerzálnost fotoaparátu - jak z pohledu rozsahu možností fotografování, tak z pohledu typu zhotovitelných fotografií. Širokoúhlý konvertor a telekonvertor výrazně rozšiřují možnosti sestavení kompozice (zarámování) a prodlužují rozsah účinné ohniskové vzdálenosti z 25 na 250 mm , navíc je pro makrofotografii k dispozici volitelná předsádka. Vodotěsné pouzdro do hloubky až 40 m je ideální pro potápění, surfování, lyžování, plavání se šnorchlem a vůbec pro zábavu na pláži. Fotoaparát je dodáván s 32MB kartou Compact Flash

Software: Software v dodávce zahrnuje software pro prohlížení a tisk ZoomBrowser EX (Windows) a ImageBrowser (Mac). A také software PhotoStitch a software k manipulaci s fotografiemi a filmy ArcSoft PhotoImpression a VideoImpression. Dodávány jsou ovladače TWAIN (Windows 98/2000) a WIA (Windows Me). Podpora PTP (Picture Transfer Protocol) umožňuje připojit fotoaparát k libovolnému počítači se systémem Windows XP a Mac OS X (v10.1/v10.2) bez nutnosti instalovat ovladač.

 
 
 
     
 
TOPlist